Халқаро адвокатлар Ўзбекистоннинг БААда ўлимга ҳукм қилинган фуқароларининг халқаро ҳимояси бўйича баёнот билан чиқди
Туркиянинг Истанбул шаҳрида жойлашган Worldwide Lavyers Association (WOLAS) адвокатлари БААдаги суд-тергов жараёнлари шаффоф ўтгани, суд мустақиллиги ва Ўзбекистон фуқароларининг ҳуқуқларига риоя қилинганига шубҳа билдирмоқда.
WOLAS БАА Олий судининг жиноят ишлари бўйича коллегиясидан ўлим ҳукмини бекор қилиб, мазкур ишни сиёсий эмас, юридик мезонларга асосланган ҳолда қайта кўриб чиқишни сўраган.
Ҳуқуқшунослар ишнинг махсус судда кўрилгани, шаффофлик ва етарли даражада юридик ёрдам мавжуд бўлмагани, эҳтимолий қийноқлар орқали олинган иқрорлик, терроризмга қарши курашнинг рамзий белгиси сифатидаги оғир жазо, сиёсий босимлар ва БАА–Исроил муносабатлари илиқлашуви фонида ҳукм чиқарилган бўлиши мумкинлигига эътибор қаратган.
WOLAS Ўзбекистон ҳукуматини фуқароларини ҳимоя қилишда фаолроқ бўлишга, БМТ органларини эса ҳолатни тергов қилишга чақирган. Адвокатлар ушбу мурожаатини Ўзбекистон ташқи ишлар вазирлиги, БАА адлия ва ташқи ишлар вазирлиги, Инсон ҳуқуқлари бўйича БМТ Олий комиссари, Суддан ташқари ёки ўзбошимчалик билан қатл қилиш бўйича махсус маърузачи ҳамда Қийноқлар бўйича махсус маърузачига расман юборган.
“Бу масала Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги ва мамлакатимизнинг БААдаги элчихонаси томонидан доимий диққат марказида турибди. Ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш, жазони енгиллатиш ва ватандошларимиз манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича зарур дипломатик ва консуллик чора-тадбирлари кўрилмоқда. Бундан ташқари, тегишли ҳуқуқий маслаҳатлар бериш ва маҳаллий органлар билан мулоқот олиб бориш ишлари ҳам амалга оширилмоқда”,  – дея муносабат билдирган Ўзбекистон ТИВ матбуот котиби Аҳрор Бурҳонов.