2 nafar fuqaroni Meksika orqali AQShga jo‘natmoqchi bo‘lgan samarqandliklar ushlandi (video)
18:26 / 28.12.2021
DXXning Samarqand viloyati bo‘yicha boshqarmasi hamda viloyat IIB xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda fuqarolarni AQShga jo‘natishni aytib ulardan pul talab qilgan shaxslar qo‘lga olindi.
Mazkur tadbir davomida Samarqand tumanida yashovchi, 1985 va 1991-yillarda tug‘ilgan 2 nafar shaxs Samarqand shahrida istiqomat qiluvchi 2 fuqaroni Amerika Qo‘shma Shtatlariga yuborish uchun ularning har biridan 30 mingdan, jami 60 ming AQSh dollari talab qilib, oldindan 20 ming dollar olgan vaqtlarida ushlandi.
Aniqlanishicha, ularni “O‘zbekiston-Turkiya-Boliviya-Kolumbiya-Meksika-AQSh” yo‘nalishi orqali Qo‘shma Shtatlarga yuborish rejalashtirilgan.
Shuningdek, ularga yo‘lga chiqishdan avval PZR-test ma’lumotnomasiga va hisobida 4 ming AQSh dollari bo‘lgan VISA-kartaga ega bo‘lishlari kerakligi hamda har bir davlat hududida ularni kuzatib qo‘yuvchi shaxslarning talablarini, jumladan, Amazonka daryosining Kolumbiyadan oqib o‘tuvchi qismidan va Meksikaning o‘rmonlaridan o‘tib olish bo‘yicha talablarini bajarishlari zarurligi tushuntirilgan.
Bundan tashqari, tadbir davomida hibsga olingan shaxslarda 60 nafardan ortiq fuqarolarning pasport nusxalari borligi ham aniqlandi.
Hozirda mazkur holat yuzasidan Jinoyat Kodeksining tegishli moddasiga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.