4.500 AQSh dollari evaziga chet-davlatga ishga yuborishni vaʼda qilgan firibgarga nisbatan jinoyat ishi qoʻzgʻatildi
Firibgar fuqaroning pullarini aldov yoʻli bilan qoʻlga kiritib, ularni oʻz ehtiyojlariga sarflab yuborgan.
16-noyabr kuni M.M ismli ayol Quva tumani IIBga murojaat qilib, unda 2018-yilning sentyabr oyida nomaʼlum shaxs ishonchiga kirib, 4.500 AQSh dollari evaziga Koreya davlatiga ishga yuborishini aytib, pulni olib, bergan vaʼdasini bajarmasdan aldov yoʻli bilan qoʻlga kiritgan pullarni oʻz ehtiyojlariga sarflab yuborganligini bildirgan.
Mazkur holat yuzasidan Quva tuman IIB huzuridagi tergov boʻlimi tomonidan Jinoyat kodeksining 169-moddasi 2-qismi “a” bandi (oʻgʻirlik) bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilgan.
Maʼlum qilinishicha, olib borilgan tezkor qidiruv harakatlari davomida ushbu jinoyatni M.U sodir etganligi aniqlanib, protsessual tartibda ushlangan.
Keltirilishicha, Jinoyat kodeksining 169-moddasi 2-qismida koʻrsatilgan jinoyatni sodir etgan shaxs besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.