Aholiga mo‘ljallangan ko‘mirni mudirlar "pullagan"
17:15 / 12.11.2023
Ma’lumotlarda keltirilishicha, “Ko‘mir ta’minot” MChJ ning Andijon viloyat filiali tasarrufidagi Andijon tuman ko‘mir ombor mudiri Sh.B. kuz-qish mavsumida aholiga imtiyozli narxda tarqatishga mo‘ljallangan 362,3 mln. so‘mlik 1.220,0 tonna, shu kabi, Buloqboshi tuman ko‘mir ombor mudiri S.N. 178,3 mln. so‘mlik 445,5 tonna hamda Jalaquduq tuman ko‘mir ombor mudiri Y.Y. 421,7 mln. so‘mlik 1.419,9 tonna ko‘mirlarni go‘yoki fuqarolar olganligi to‘g‘risida soxta ma’lumotlar tayyorlab, ko‘mirni naqd pulga sotishib, shaxsiy manfaatlari yo‘lida talon-toroj qilishgan.
Mazkur holatlar yuzasidan ombor mudirlari Sh.B., S.N., va Y.Y. ga nisbatan JKning 167-moddasi 3-qismi “a ” bandi va boshqa moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, ushbu shaxslar Jinoyat-protsessual kodeksining 221-moddasi tartibida qo‘lga olingan.
Jinoyat ishlari yuzasidan dastlabki tergov harakatlari viloyat prokuraturasi tomonidan olib borilmoqda.