Amerikalik sportchi AQSh O‘zbekistondan o‘rnak olishi kerakligini aytdi
Grossmeyster Xans Niemann AQSh shaxmat tizimini qoraladi va mamlakat chet ellik shaxmatchilarni jalb qilish o‘rniga yosh iste’dodlarga sarmoya kiritishi kerakligini aytdi.
Shaxmat Hindiston va O‘zbekistonda jadal rivojlanmoqda va yerda yangi iste’dodlar paydo bo‘lmoqda. Amerikalik grossmeyster Xans Niemann AQSh shaxmatni rivojlantirishga yondashuvni o‘zgartirishi va ushbu mamlakatlardan o‘rnak olishi kerak degan fikrni bildirdi.
Niemannning ta’kidlashicha, Hindiston tizimli qo‘llab — quvvatlash tufayli muvaffaqiyatga erishdi. Sobiq jahon chempioni Vishvanatan Anand eng kuchli shaxmatchilarni yetishtiradi va davlat yosh sportchilarga sarmoya kiritadi. AQShda bunday tizim mavjud emas.
“Biz legionerlarga yiliga 200 ming dollar sarflashimiz kerakmi yoki shaxmatchilarimizga sarmoya kiritganimiz yaxshiroqmi? Ular ketgach, bizda yulduzlar qolmaydi”, - deb ta’kidladi Niemann.
Grossmeysterning fikricha, AQSh Hindiston va O‘zbekistondan o‘rnak olishi kerak.