Andijonda o‘qituvchi 10-sinf o‘quvchisini kaltaklagani yuzasidan izoh berildi
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan maktab o‘quvchisining o‘qituvchisi uni kaltaklagani bo‘yicha murojaati aks etgan video yuzasidan Paxtaobod tumani XTB izoh berdi.
Unga ko‘ra, 28-aprel kuni Paxtaobod tumanidagi 13-umumta’lim maktabi 10-sinf o‘quvchisi A. R shu maktabning rus tili fani o‘qituvchisi S. J.ning sinfxonaga kirish to‘g‘risidagi ko‘rsatmasiga qo‘pol ravishda javob qaytargan. Pedagog A. R.ning qo‘pol muomalasiga javoban uning ko‘z qismiga urib, tan jarohati yetkazgan.
Qayd etilishicha, holat yuzasidan tuman Xalq ta’limi bo‘limi tomonidan ishchi guruh tuzilib, atroflicha o‘rganilgan va rus tili fani o‘qituvchisi S. J.ga o‘quvchi A. R.ga nisbatan qo‘pol muomalada bo‘lgani sababli tegishli tartibda intizomiy jazo chorasi qo‘llanilgan.
O‘qituvchi S. J. maktabning ichki tartib-qoidalariga rioya etishi bo‘yicha qat’iy ogohlantirilgan. O‘quvchi A. R. bilan esa maktab ichki tartib-qoidalariga rioya etmaganligi va ustozlarga nisbatan odob-axloq qoidalariga zid ravishda muomala qilgani sababli tushuntirish ishlari olib borildi, deyiladi xabarda.
Ushbu holat Andijon viloyati IIB tomonidan o‘rganilayotgani hamda uning natijasi bo‘yicha qo‘shimcha axborot berilishi ma’lum qilindi.
Avvalroq, Surxondaryoda o‘quvchining kaltaklanishi voqeasi ortidan 4 nafar xodim ishdan olingani haqida xabar berilgandi.