Armaniston va Ozarboyjon tashqi ishlar vazirlari Berlinda tinchlik muzokaralarini boshladi
Germaniya hukumati taklifiga binoan Armaniston va Ozarboyjon Berlinda tinchlik muzokaralarini boshladi. 28-fevral, chorshanba kuni Germaniya tashqi ishlar vaziri Annalena Berbok Tog‘li Qorabog‘ bo‘yicha o‘nlab yillar davom etgan mojaroni hal qilish sa’y-harakatlari doirasida ikki davlat tashqi ishlar vazirlari Ararat Mirzoyan va Jyeyhun Bayramovni qabul qildi
Berbok: Barqaror tinchlik o‘rnatish imkoniyati mavjud
Endi mintaqada mustahkam tinchlik o‘rnatish imkoniyati bor, dedi Berbok. Har ikki tomon allaqachon o‘tmishni orqada qoldirish uchun dadil qadamlar tashladi, dedi u. “Sizni va hukumatlaringizni ushbu maqsadga erishish uchun ko‘rsatayotgan jasoratingiz uchun olqishlayman”, dedi u armanistonlik va ozarboyjonlik hamkasblariga. Ikki kunlik muzokaralarni ochar ekan, Berbok oldinga siljish “haqiqiy majburiyat va qat’iyat”ni talab qilishini va ikki Kavkaz davlati o‘rtasida kelishuvga erishish “har ikki davlat chegarasidan tashqarida ham ijobiy ta’sir ko‘rsatishini” hamda  “Janubiy Kavkazda kelajak va farovonlikka yaxshiroq yo‘l ochishini” ta’kidladi.
Germaniya tashqi ishlar vaziri, shuningdek, Berlindagi muzokaralar Myunxenda ikki hafta avval boshlangan “samarali muzokaralar”ni davom ettirishi kerakligini ta’kidladi. U, shuningdek, Berlin muzokaralarda “olg‘a harakat qilish uchun mos platforma” taklif qilmoqchi ekanligini ta’kidladi. Germaniya Tashqi ishlar vazirligi muzokaralar boshlanishidan oldin “Germaniya Armaniston va Ozarboyjon o‘rtasidagi hal etilmagan masalalar tinch yo‘l bilan va kuch ishlatmasdan hal qilinishini ta’minlash uchun urinmoqda”, deya bayonot berdi.
Berlindagi tinchlik muzokaralari bo‘yicha kelishuvga Germaniya kansleri Olaf Shols, Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyan va Ozarboyjon prezidenti Ilhom Aliyevning fevral oyi o‘rtalarida Myunxen xavfsizlik konferensiyasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvida erishilgan edi. Uning natijalariga ko‘ra, Shols Yerevan va Boku o‘zaro kelishmovchiliklarni zo‘ravonlik ishlatmasdan hal qilishga tayyor ekanini aytdi. U har ikki tomonning mavjud kelishmovchiliklarni va ochiq muammolarni “faqat tinch yo‘l bilan va zo‘ravonlik ishlatmasdan” hal etishga tayyorligini ma’qulladi.