Avtomobillarga 2025-yil 1-martdan ekostikerlar berish boshlanadi
Vazirlar Mahkamasining qarori bilan hukumatning ayrim qarorlariga ishlab chiqarishlardagi ekologik vaziyatni yaxshilashga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Xususan, qarorlarda quyidagilar nazarda tutilmoqda:
– binolarning tomlari va fasadlariga quyosh fotoelektr stansiyalarini o‘rnatish uchun davlat ekologik ekspertizasidan o‘tkazish uchun loyiha hujjatlarini taqdim etish talabini bekor qilish;
– atrof-muhitga va unga tutash hududlarga ta’sir ko‘rsatadigan sanoat korxonalarida “yashil belbog‘lar” yaratish va yetishtirish bo‘yicha tadbirlarni amalga oshirish;
– Bundan tashqari, “Ekologik transport” tizimini bosqichma-bosqich joriy etish muddatlarini o‘zgartirish. U 2025-yil 1-martda boshlanadi. Ta’kidlanishicha, xuddi shu kundan boshlab transport vositalarining me’yoriy hujjatlarga muvofiqlik darajasini aniqlash va ekologik stikerlar berish boshlanishi rejalashtirilgan.