BAAda Toshkentdagi prezident maktabi “Global o‘rta maktablar” nominatsiyasida g‘olib deb topildi
O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklari prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayonning taklifiga binoan rasmiy tashrif bilan Abu-Dabi shahrida bo‘lib turibdi.
Bugun, 14-yanvar kuni O‘zbekiston rahbari “Abu-Dabi barqaror rivojlanish haftaligi” xalqaro sammitining ochilish marosimida hamda barqaror rivojlanish sohasida Shayx Zoid nomidagi mukofotni topshirish marosimida ishtirok etdi.
Tadbirda Amirliklar prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayon, Ozarbayjon Respublikasi prezidenti Ilhom Aliyev, Qozog‘iston Respublikasi prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev, Malayziya bosh vaziri Anvar Ibrohim, Nigeriya prezidenti Bola Tinubu, Ruanda prezidenti Pol Kagame, Seyshel orollari prezidenti Uovel Ramkalavan, Uganda prezidenti Yoveri Museveni hamda boshqa xorijiy davlat va hukumatlar rahbarlari ham qatnashdilar.
Oliy martabali mehmonlarni BAA rahbari kutib olgach, birgalikda suratga tushilgan.
Abu-Dabi barqaror rivojlanish haftaligi – bu 2008-yilda BAA hukumati va “Masdar” kompaniyasi tomonidan barqaror rivojlanish sohasidagi global muammolarni hal etish uchun tashkil etilgan xalqaro platformadir. Forumning maqsadi jahonda barqaror taraqqiyotni jadallashtirish, iqtisodiy, ijtimoiy va ekologik rivojlanishga ko‘maklashish, oziq-ovqat va suv xavfsizligini ta’minlash, energiya tejamkorligi va karbonsizlantirishni ilgari surishdan iborat.
Bu galgi sammit kun tartibiga “yashil” iqtisodiyot sohasida barqaror taraqqiyotni ta’minlash, innovatsiyalar va yangi texnologiyalarni joriy etish, energetika va oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash masalalari kiritilgan.
Forum doirasida Amirliklar asoschisi – marhum Shayx Zoid Ol Nahayon nomi bilan ataluvchi barqaror rivojlanish sohasidagi yutuqlar uchun mukofot bilan taqdirlash marosimi ham o‘tkaziladi. Bu galgi mukofotning “Global o‘rta maktablar” nominatsiyasida Toshkent shahridagi prezident maktabi g‘olib deb topilgan.
Mukofotni Birlashgan Arab Amirliklari rezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon topshirgan.
Shavkat Mirziyoyev maktab vakillari bilan uchrashib, ularni g‘alaba bilan qizg‘in tabriklagan.