Bekobod shahar hokimligi xodimi 128  ming dollar pora bilan qo‘lga tushdi
DXXning Toshkent viloyati bo‘yicha boshqarmasi, viloyat prokuraturasi va iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish Departamentining hududiy boshqarmasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda, Bekobod shahar hokimligining bosh mutaxassisi qo‘lga olindi.
U o‘zganing ishonchiga kirib, muqaddam bir necha bor sudlangan qarindoshi bilan birgalikda undan noqonuniy ravishda 128 ming AQSh dollari olgan vaqtlarida ushlangan.
Aniqlanishicha, hokimlik vakili ushbu pul mablag‘i evaziga, maktabgacha ta’lim muassasasi binosini xususiylashtirib olishda va shahar hududidan 1 gektar yer maydoni ajratilishida yordam berishni va’da qilgan.
Samarqand viloyatida kuzatilgan holatda esa, Urgut tumanidagi uzum yetishtirishga ixtisoslashgan fermer xo‘jaligining 20 sotix yer maydonidan ijara asosida foydalanib kelayotgan fuqaro, ushbu yerning 10 sotixini boshqa bir fuqaro nomiga rasmiylashtirib berishni va’da qilib, evaziga undan 12 ming AQSh dollari olgan vaqtida DXX va Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning hududiy boshqarmalari xodimlari tomonidan ushlandi.
Yana bir holatda, 1961-yil Jizzax viloyatida tug‘ilgan, muqaddam bir necha bor sudlangan shaxs tadbirkorlik bilan shug‘ullanmoqchi bo‘lgan fuqaroga Toshkent shahrida joylashgan va tender bahosi 5 mlrd. so‘m bo‘lgan bino hamda yer uchastkasini olishda yordam berishni va’da qilib, evaziga 25 ming AQSh dollari talab qiladi.
DXX xodimlari tomonidan Departamentning Toshkent viloyati boshqarmasi bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda, u so‘ralgan pul mablag‘idan 2 ming AQSh dollarini avans sifatida olgan vaqtida ushlandi.