Bilim trend bo‘lishi kerak!
10:45 / 20.11.2023
"Bizning doimiy eng katta orzu-maqsadimiz yoshlar o‘rtasida bilim va aql-zakovatga qiziqishni trend darajasiga chiqarish bo‘lib kelgan. Biz bundan ikki yil avval har bir yigit-qiz bilimi va aql-idrokini namoyon eta oladigan formatni taklif qilgandik. Yoshlar o‘ziga bo‘lgan ishonchni mustahkamlaydigan o‘yin maydonini yaratdik. Bugun “Zakovat-Gambit” turniri doirasida yurtimizning zukko yoshlari shaxmat taxtasida mashhur jahon chempionlari Vladimir Kramnik va Xou Ifanga qarshi dona surdilar.
Ishonchim komilki, bu voqea ularning har birida unutilmas taassurot qoldirdi va keyingi cho‘qqilarni zabt etishda zamin bo‘lib xizmat qiladi. Ishtirokchilar esa, o‘z navbatida, millatimiz uchun namuna bo‘lib qoladi. Aqlli, yorqin va iste’dodli farzandlar namunasi", - deya ta’kidlagan Saida Mirziyoyeva.
"Shaxsan men ishonamanki, ta’limni rivojlantirish, ilmni trendga olib chiqish yo‘lidagi barcha loyihalarimiz kelajakda o‘z mevasini beradi. Urilamiz, surilamiz lekin baribir maqsadimizga yetamiz.
Masalan, kuni kecha Ilon Maskning navbatdagi yangi raketasi osmonda portlab ketdi. Yoki bo‘lmasa "V etom obnovlenii ispravleni oshibki..." deb nomlangan Apple'ning iOS 17.1.1 operatsion tizimi ham yuklab olish uchun telefonimizda paydo bo‘ldi. Ish bor joyda xato bo‘ladi. Lekin ig‘vogarlarning sassiq gaplariga qarab, bo‘shashib hech narsa qilmay, qo‘lni qovushtirib o‘tirganida edi, Ilon Mask bugungi darajaga yetib kelmagan bo‘lardi.
Shuning uchun ham mayda xatolarni deb katta xatolarni tuzatish uchun qilayotgan islohotlarimizga xalaqit berishga urinmang. Undan ko‘ra, duo qiling. O‘zingizdan tortib hatto bizgacha insof so‘rang. Men xam duo qilaman.
Ilohim yurtimiz ilmlilar, olim-u o‘qimishlilar yurtiga aylansin.
Buyuk O‘zbekistonning mavqei yana-da baland bo‘lsin. “Zakovat Gambit” g‘oliblariga mukofotlar muborak bo‘lsin", - deya yozgan Komil Allamjonov.