“Chorsu” mehmonxonasi rekonstruksiya qilinadi
Toshkentda Chorsu maydonini rekonstruksiya qilish loyihasiga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Unda 20 yildan ortiq vaqt qarovsiz holda qolgan “Chorsu” mehmonxonasini rekonstruksiya qilish loyihasi taqdim etildi.
Germaniyaning Tchoban Voss Architekten kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan loyiha doirasida yangi mehmonxona, biznes-markaz va turar joylar barpo etiladi. Bu loyihada 2025-yildan qurilish ishlari boshlanib, 2029-yilgacha yakunlanishi rejalashtirilgan bo‘lib, umumiy qiymati 170 million AQSh dollaridan oshadi.
Rekonstruksiya jarayonida 1982-yilda qurilgan va uzoq vaqt tashlandiq bo‘lib qolgan “Chorsu” mehmonxonasi binosi buziladi. 2024-yilning texnik ekspertizasiga ko‘ra, binoning temir-beton konstruksiyalari jiddiy shikastlangan va rekonstruksiya qilishga yaroqsiz deb topilgan.