Endi oldi o‘rindiqda o‘tirgan yo‘lovchi ham xavfsizlik kamarini taqishi shart bo‘ladi
2022-yil 1-maydan boshlab yangi tahrirdagi Yo‘l harakati qoidalari amalga kiritiladi.
Unga ko‘ra, endilikda konstruksiyasida xavfsizlik kamarlari nazarda tutilgan transport vositasi harakatlanib borayotganda haydovchi va uning old o‘rindig‘idagi yo‘lovchilar harkatni boshlashdan oldin xavfsizlik kamarini taqib olishlari shart.
– avtomobilning orqa o‘rindig‘idagi 12 yoshgacha bo‘lgan bolalar (ushbu Qoidalarning 159-bandiga muvofiq);
– transport vositasini o‘quvchi boshqarayotgan vaqtda avtomototransport vositasini yoki shahar elektr transportini boshqarishni o‘rgatuvchi amaliy mashg‘ulotlar instruktori;
– homilador ayollar, salomatligi xavfsizlik kamari taqish imkonini bermaydigan bemor yo‘lovchilar ( Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan belgilangan kasalliklar ro‘yxatiga muvofiq va ushbu kasalliklar bilan kasallanganligi bo‘yicha tibbiy maʼlumotnoma mavjud bo‘lganda);
– xizmat vazifasini bajarayotgan xodimga biriktirilgan ko‘k yoki qizil yoxud qizil rangli yaltiroq mayoqchasi bilan jihozlangan hamda maxsus rangli bo‘yoq sxemalar va yozuvlar bilan belgilangan transport vositalari haydovchilari va yo‘lovchilari;
– Mototsikl va mopedda harakatlanayotgan haydovchi va yo‘lovchilar maxsus motoshlem kiyishlari va uni qadab olishlari shart.
Xavfsizlik kamarini taqmaslikka amaldagi tartib bo‘yicha berilgan ruxsatlardan, jumladan, quyidagilar chiqarib yuborilgan:
– orqaga harakatni amalga oshirayotgan haydovchilar;
– aholi punktlarida harakatlanishda – yo‘nalishli taksi haydovchilari, taksining orqa o‘rindig‘idagi yo‘lovchilar;
– aholi punktlarida tashqi qismiga maxsus rangli grafik chizmalar chizilgan transport vositalari haydovchilari va yo‘lovchilari.