Endi xaritalarda O‘zbekistonning diqqatga sazovor joylari 3D shaklda ko‘rsatiladi
Yandex Uzbekistan Yandex Maps’ga Toshkent, Buxoro, Samarqand va Xivaning 27 ta mashhur diqqatga sazovor joylarining 3D rangli modellarini qo‘shdi.
Shunday qilib, Toshkentdagi Hazrati Imom ansambli, Ko‘kaldosh madrasasi va Chorsu bozori, Buxorodagi Poyi-Kalon va Labi-Hovuz me’moriy ansambllari, Samarqanddagi Registon maydoni va Mirzo Ulug‘bek rasadxonasi hamda Xiva shahridagi kalta Minor minorasini 3D shaklda ko‘rib chiqish mumkin.
O‘zbekistondagi binolar va madaniy yodgorliklarning katta hajmdagi maketlari aholiga xaritada yaxshiroq harakatlanishga, sayyohlarga esa ramziy joylar bilan yaqindan tanishishga yordam beradi.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov Yandex Uzbekistan tashabbusini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi va O‘zbekistonning tarixiy obidalari va binolarini uch o‘lchamli obyektlar formatida yaqindan ko‘rish imkoniyati mamlakatda turizmni rivojlantirish uchun foydali bo‘lishiga ishonch bildirdi.