Farg‘ona viloyatida 86 ta jinoiy holatlar aniqlandi
Farg‘ona viloyatida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida qabul qilingan Ichki ishlar vazirining 47-son Farmoyishiga asosan “Tozalash” kompleks tezkor-profilaktik tadbirlari o‘tkazildi.
Viloyat hududida olib borilgan faol tadbirlar doirasida 86 ta jinoiy 853 ta ma’muriy jami 939 ta holatlar aniqlandi. 98 nafar shaxslar jinoiy javobgarlikka tortilgan bo‘lsa, 889 nafar shaxslarga nisbatan ma’muriy choralar ko‘rildi. 49 ta jinoyatlar fosh etilib, 31 nafar qidiruvdagi shaxslar ushlandi. 1 167 nafar shaxslar rasmiy ogohlantirildi.
Qo‘lga olingan jinoiy guruh va shaxslardan 3 kg 376 gr giyohvandlik vositalari, 2 331 dona kuchli ta’sir qiluvchi dori vositalari, 17 ta noqonuniy qurol, 344 dona tig‘li buyumlar olinib, ashyoviy dalil sifatida rasmiylashtirildi.
Olib borilgan tadbirlar davomida Rishton tumanida yashovchi 1995-yilda tug‘ilgan shaxs qo‘lga olindi.
U erkaklar kiyim do‘koniga kirib, sotib olmoqchi bo‘lgan mahsulotlarini nasiyaga berishni talab qilgan. Sotuvchi bunga ko‘nmagach, uni sha’ni va qadr qimmatini kamsituvchi so‘zlar bilan haqoratlab, qo‘l-oyoqlari bilan urib do‘pposlagan.
Natijada do‘kon sotuvchisi jarohatlangan. Holat yuzasidan jinoyat kodeksining 277-moddasi 3-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumonlanuvchiga nisbatan qamoqqa olish tarzida ehtiyot chorasi qo‘llanildi.
Farg‘ona tumanida o‘tkazilgan “nazorat ostida olish” tadbiri davomida esa maxsus xaridorga 2.300 AQSH dollari evaziga 500 gramm giyohvandlik moddasini sotayotgan shaxs qo‘lga olindi.
Uning yashash xonadonida keyinchalik sotish maqsadida saqlab kelinayotgan giyohvandlik moddasi olinib, kimyoviy ekspertizaning xulosasiga ko‘ra, sof og‘irligi 1 kg 470 gr “marixuana” giyohvandlik vositasi ekanligi aniqlandi.
“Tozalash” kompleks tezkor-profilaktik tadbirlari mamlakatimizning boshqa hududlarida ham davom ettiriladi.