Har bir soʻm investitsiya iqtisodiyotga natija boʻlib qaytadi — Prezident
Shavkat Mirziyoyev 4-noyabr kuni investitsiya loyihalarining samaradorligini oshirish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Unda davlat rahbari har bir soʻm investitsiya iqtisodiyotga natija boʻlib qaytishi, xalq manfaatiga xizmat qilishi kerakligini taʼkidladi. Shu bois loyihalar boʻyicha kreditlarning maqsadli ishlatilishi va kelgusida natija berishi qatʼiy nazoratga olindi.
Yigʻilishda joriy yilda import qilingan 270 dan ortiq uskuna hali oʻrnatilmagani koʻrsatib oʻtildi. Bunga sabab boʻlayotgan jarayonlarni soddalashtirib, uskunalarni tezroq foydalanishga kiritish zarurligi taʼkidlandi.
Shavkat Mirziyoyev Prezident saylovi oldidan xalq bilan uchrashuvlarda investitsiya loyihalarini amalga oshirish boʻyicha yangi tizim joriy etilishini aytgan edi. Buning uchun har bir hududda “tuman loyiha guruhlari” va xolding kompaniyalari tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Ushbu yangi tuzilmalar tadbirkorlarning biznes hamkoriga aylanadi. Ular tadbirkorlarning yonida turib, gʻoyadan boshlab, investorlarni jalb qilish va loyihalarni toʻliq quvvatda ishlashigacha har kuni yordam berishga masʼul boʻladi.
Yigʻilishda ushbu yangi tizimni tez va samarali tashkil etishga doir vazifalar belgilandi.
Prezident xorijiy investitsiya va eksport hajmini oshirishda mamlakatimizning chet davlatlardagi elchilari faoliyati muhimligini taʼkidladi.
Hudud va tarmoq rahbarlariga istiqbolli loyihalar topib, elchilar bilan birgalikda ularni amalga oshirish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Muhokama qilingan masalalar yuzasidan Bosh vazir oʻrinbosarlari, vazirlar va hokimlar axborot berdi.
Ilk o‘zbek kosmonavti ochiq tanlov orqali saralanadi
Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi (O‘zbekkosmos) birinchi o‘zbek kosmonavtini tanlov asosida aniqlaydi.