“Hello Tashkent” kanalining administratorlari qo‘lga olindi
IIV Tezkor-qidiruv departamenti Kiberxavfsizlik markazi tomonidan Telegram’da “Hello Tashkent, salam Tashkent” nomli kanal va guruhlarni tashkil etib, ularga fuqarolarning shaʼni va qadr-qimmatini kamsituvchi video tasvirlarni joylashtirib kelgan guruh aniqlanib, qo‘lga olindi.
Mazkur guruh va kanal boshqaruvchilari joylangan tasvirlarni o‘chirish evaziga tovlamachilik yo‘li bilan fuqarolardan pul talab qilib kelgan. Ular Telegram’dagi ochiq guruhlarga asosan qiz va ayollarning foto hamda videolarini joylab, qiziquvchilarni web-chatga taklif qilgan. Unga a’zo bo‘lish esa 100 ming so‘mdan 500 ming so‘mgacha etib belgilangan.
Olib borilgan texnik va tezkor qidiruv ishlari natijasida ushbu faoliyat bilan shug‘ullanib kelgan guruh qo‘lga olindi. IIV Tergov departamenti tomonidan Jinoyat kodeksining 165-moddasi (tovlamachilik) 2-qismi “v” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumonlanuvchilarga nisbatan qamoqqa olish tarzida ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
“Hello Tashkent, salam Tashkent” guruh va kanallaridan jabrlangan fuqarolar 102 qisqa raqami yoki +998 (99) 117-60-87 raqamlari orqali xabar berishlari so‘raladi.