Homilador qo‘shnisini o‘ldirgan farg‘onalikka hukm o‘qildi
Ijtimoiy tarmoqlarda Farg‘ona viloyati Yozyovon tumanida yashovchi 29 yoshli Ulug‘bek Nizomov internetdagi “1xbet” qimor o‘yinlarida katta miqdordagi pulni yutqazib, uni to‘lash maqsadida qo‘shnisining homilador kelinini pichoqlab o‘ldirgani haqida xabar tarqalgan edi. Jinoyat ishlari bo‘yicha Yozyovon tuman sudi tomonidan qotillikka qo‘l urgan shaxsga sud hukmi bilan 20 yil qamoq jazosi tayinlandi.
“Qorasoqol” mahalla fuqarolar yig‘inida istiqomat qiluvchi bu yigit o‘tgan yilning yoz oylaridan boshlab internet orqali muntazam qimor va tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlar o‘ynab kelgan. Buning natijasida 100 million so‘mdan ortiq pul yutqazib, ko‘p miqdorda qarzdor bo‘lib qolgan.
2021-yilning 22-iyun kuni u qarzlarini to‘lash uchun qo‘shnisi O.Q.dan 2 ming dollar qarz olgan. Qo‘shnisining yaxshilik qilib pul bergani Ulug‘bekning halovatini buzdi. Qo‘shnimning uyida ko‘p miqdorda pul bo‘lishi mumkin degan taxmin uni tinch qo‘ymadi. U 23-iyun kuni soat 10:00 larda qo‘shnisinikida hech kim yo‘qligidan foydalanib o‘g‘rilikka tushadi. Xonadondagi mol-mulklarni yashirincha qo‘lga kiritmoqchi bo‘lgan vaqtida qo‘shnisining homilador kelini kelib qoladi. U. Nizomov qilmishi oshkor bo‘lishidan qo‘rqib qo‘shni kelinga pichoq bilan hujum qilgan, tanasining turli sohalariga tan jarohatlari yetkazgan hamda hodisa joyidan yashiringan. Ayol ko‘rsatilgan tibbiy yordamga qaramasdan, olgan tan jarohatlari natijasida shifoxonaning jonlantirish bo‘limida vafot etgan.
2021-yil 23-iyun kuni mazkur holat yuzasidan Yozyovon tuman prokuraturasi tomonidan U.Nizomovga nisbatan Jinoyat kodeksining 97-moddasi 2-qismi “b”, “i” bandlari (homiladorligi aybdorga ayon bo‘lgan ayolni tamagirlik niyatida qasddan o‘ldirish), 164-moddasi 3-qismi “v”, “g” bandlari (uy-joyga, omborxona yoki boshqa binolarga g‘ayriqonuniy ravishda kirgan holda badanga og‘ir shikast yetkazib, bosqinchilik qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Jinoyat ishlari bo‘yicha Yozyovon tuman sudining hukmi bilan U.N. Jinoyat kodeksining 97-moddasi 2-qismi “b”, “i” bandlari, 164-moddasi 3-qismi “v”, “g” bandlari bilan aybli deb topilib, unga 20 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.