IIV Toshkent maktablarida jinoyatchilik rivojlanganini ta’kidladi
Poytaxt IIBB boshlig‘i, general-mayor Aziz Toshpo‘latov Toshkentda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda maktablardagi bugungi ahvol achinarli ekanligi ekanligini aytgan.
“O‘qituvchilar maktabda o‘quvchilarni nazorat qilishlari, o‘quv jarayonini tashkil etishlari, o‘quvchilar yo‘qligida esa kelmaslik sababini bilishlari shart. Asosiy e’tibor nafaqat oliy o‘quv yurtlariga qabul qilingan bolalarning foiziga qaratilishi kerak. Asosiysi, o‘quvchilar bilan ma’naviy-axloqiy tarbiya ishlarini olib borishdan iborat”, - deb ta’kidlagan u.
Huquqbuzarliklar profilaktikasi boshqarmasi boshlig‘i, polkovnik Ravshan Sultonxo‘jayev ham Toshkent shahrida maktab o‘quvchilari va yoshlar o‘rtasida jinoyatchilik keskin oshgani, maktab o‘quvchilari orasidan pichoqlar topilgani, ularning mobil telefonlaridan pornografik materiallar aniqlangani haqida gapirgan.
“Yoshlar o‘rtasida jinoyatchilikning ortib borayotgani noxush an’anaga aylandi. O‘quvchilar tomonidan sodir etilgan har bir aniqlangan huquqbuzarlik bo‘yicha tumanlar IIBning voyaga yetmaganlar bilan ishlash bo‘yicha huquqbuzarliklar profilaktikasi bo‘yicha mas’ul xodimlari va xodimlarining hisobotlari tinglandi”, — degan Sultonxo‘jayev.
Uning aytishicha, ta’lim maktablari o‘quvchilari o‘rtasida jinoyat sodir etish holatlari ko‘paygan.
Shuningdek, maktablarda elektron sigaret chekish va snyusdan foydalanish tez-tez uchramoqda. Yoshlar o‘rtasida jinoyat sodir etish holatlari ko‘paymoqda.
Voyaga yetmaganlar bilan ishlash bo‘yicha huquqbuzarliklar profilaktikasi inspektorlari va inspektor-psixologlarning 2021-yil 11 oylik faoliyati yakunlariga bag‘ishlangan yig‘ilishda A.Toshpo‘latov O‘zbekiston ta’lim muassasalarida maktab va oliy o‘quv yurtlarida inspektor-psixolog – yoshlar xodimi kabi yangi lavozimlar joriy etilishini aytgan.
Xususan, farzandlar tarbiyasida nafaqat maktab o‘qituvchilari, balki ularning ota-onalari, huquq-tartibot idoralari xodimlari ham ishtirok etishlari kerakligi aytib o‘tilgan.