Ilon Mask tarixda 200 million dollar yo‘qotgan birinchi odam bo‘ldi
Sayyoramizning eng boy odamlaridan biri, SpaceX , Tesla va Twitter kompaniyalari rahbari Ilon Mask tarixda 200 milliard dollar yo‘qotgan birinchi shaxs bo‘ldi. Bu haqda Bloomberg yozmoqda.
Agentlik ma'lumotlariga ko‘ra, 51 yoshli Maskning boyligi Tesla aksiyalari keskin qulashi ortidan 137 milliard dollarga kamaydi. Qayd etilishicha, milliarderning ahvoli 2021-yil 4-noyabrdagi eng yuqori cho‘qqiga yetgan – o‘shanda u 340 milliard dollarga baholangan.
Avvalroq Tesla aksiyalari qiymati Xitoyda davom etayotgan koronavirus bilan bog‘liq muammolar va global inqiroz tufayli rekord darajada pasaygani ma’lum bo‘lgan edi. Elektr avtomobil ishlab chiqaruvchi Tesla aksiyalari o‘tgan noyabr oyidagi eng yuqori ko‘rsatkichdan 73 foiz ya’ni 109,1 dollarga tushdi.
Dekabr o‘rtalarida Mask Forbes talqini bo‘yicha dunyodagi eng boy odam maqomini yo‘qotdi. Real Time Billionaires reytingiga ko‘ra, biznesmen LVMH rahbari Moet Hennessy - Louis Vuitton, Bernard Arno va uning oilasidan keyin ikkinchi o‘rinni egallaydi.