Jahon futbolida 2022-yilda rekord darajadagi xalqaro transferlar amalga oshirildi
FIFA 2022-yilgi global transfer hisobotini eʼlon qildi. Unga koʻra, professional erkak futbolchilarning xalqaro transferlar soni birinchi marta 20 mingdan oshgan.
2022-yilda erkaklar professional futbolida 20 209 nafar xalqaro transfer amalga oshirilgan, bu 2021-yilga nisbatan 11,6 foizga koʻp va hatto COVID-19 pandemiyasidan oldingi 2019-yildagidan ham yuqori boʻlgan.
Eng yaxshi oʻnta futbolchining transferlari 2022-yilgi xaridlarga sarflangan umumiy summaning 12,5 foizini tashkil etgan.
Xuddi shunday, 2 843 ta transferlar boʻyicha toʻlovlarni oʻz ichiga olgan 100 ta transferning deyarli 50 foizi transfer toʻlovlariga sarflangan mablagʻning deyarli 50 foizini tashkil etgan va bu roʻyxatni yana ingliz klublari band etgan.
Birinchi marta ularning umumiy xarajatlari 2 milliard dollardan oshgan va 2,2 milliard dollarga yaqin rekord darajaga yetgan.