Misrga borishni rejalashtirayotgan O‘zbekiston fuqarolari ogohlantirildi
O‘zbekiston Respublikasining Qohira shahridagi elchixonasi xabariga ko‘ra, Misr Sog‘liqni saqlash va aholishunoslik vazirligi mamlakatga havo, dengiz portlari va quruqlikdagi chegara o‘tkazish punktlari orqali kirishda o‘zgarishlar bo‘lganini ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, 2022-yil 22-yanvardan boshlab Misrga kelgan barcha fuqarolar Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti yoki mamlakat Dori-darmon agentligi tomonidan tasdiqlangan koronavirusga qarshi vaksina bilan emlanganlik to‘g‘risidagi sertifikatlarni taqdim etishlari shart. Biroq 12 yoshgacha bo‘lgan bolalar bundan mustasno.
Shuningdek, Sinopharm, Sinovac, AstraZeneca, Sputnik V, Moderna, Pfizer va Johnson & Johnson vaksinalari Misrda favqulodda foydalanish uchun ro‘yxatga olingani qayd etilgan.
Ta’kidlanishicha, emlanganlik to‘g‘risidagi sertifikatda sayohatchi kelishidan kamida 14 kun oldin bir martalik vaksinaning bitta dozasini yoki ikki martalik vaksinaning oxirgi dozasini olganligini ko‘rsatishi kerak bo‘ladi.