Namanganda 10 ta yangi oliy ta’lim muassasasi tashkil etiladi
Viloyat hokimi Shavkatjon Abdurazzoqovning ma’lum qilishicha, oliy ta’lim tizimidagi rejalar doirasida Namanganda kelgusida 10 ta oliy o‘quv yurti tashkil etiladi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2021-yil 21-dekabr kuni Xalq deputatlari Namangan viloyati Kengashi bilan XXVII sessiyasi bo‘lib o‘tgan. Yig‘ilishda, viloyat hokimi Shavkat Abdurazzoqovning 2021-yilda hududlarda amalga oshirilgan ishlar hamda 2022-yil uchun ustuvor vazifalar bo‘yicha murojaati tinglangan.
Viloyat hokiminining aytishicha, , Namanganda kelgusida quyidagi 10 ta oliy o‘quv yurti tashkil etiladi:
- Xalqaro raqamli universitet (IDU-International digital university) Namangan filiali (Buyuk Britaniyaning Vulverxempton universiteti bilan);
- Pokiston Islom Respublikasining Lahor Universiteti bilan hamkorlikda “The international university of Namangan” universiteti;
- “IMPULS BSR” MCHJ tomonidan Davlat xususiy sherikchilik asosida Nodavlat oliy ta’lim muassasasi;
- “QAQNUS INDUSTRY” MCHJ ustav kapitali asosida davlat ulushi bo‘lmagan “Usmon Nosir nomidagi Namangan universiteti”;
- “Yangi asr universiteti” xususiy universitet;
- Qozog‘iston bilan hamkorlikda “Outlet vodiy” MCHJ tomonidan Ijtimoiy-gumanitar xalqaro universitet;
- Ixtisoslashtirilgan Ibrat maktabi qoshida xorijiy tillar universiteti;
- Namangan davlat universiteti qoshida Pedagogika instituti;
- Namangan Davlat universiteti qoshida Jismoniy madaniyat instituti;
- Namangan muhandislik-texnologiya instituti negizida “Namangan to‘qimachilik sanoati texnologiyasi instituti” tashkil etiladi