O‘zbekistondagi talabalar soni ochiqlandi
Oliy va professional ta’lim muassasalarining yangi o‘quv yiliga tayyorgarligi bo‘yicha AOKAda o‘tkazilgan brifingda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi axborot xizmati rahbari Nazokat Abduqunduzova ma’lumot berdi.
“Oliy ta’lim sohasida sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish, oliy ta’lim bilan qamrab olish darajasini oshirish maqsadida amalga oshirilgan ishlar natijasida hozirgi kunda respublikada oliy ta’lim muassasalari soni 211 tani tashkil etadi. Ular – 112 ta davlat, 30 ta xorijiy va 69 ta nodavlat oliy ta’lim muassasalari hisoblanadi. Yoshlarning oliy ta’lim bilan qamrovi 43 foizga yetkazildi.
2023/2024 o‘quv yilida respublika oliy ta’lim muassasalarini jami 197 319 nafar, shundan bakalavriatni 192 376 nafar, magistraturani  4943 nafar talaba tamomlagan.
2024/2025 o‘quv yilida respublika davlat oliy ta’lim muassasalarida jami 1 mln 167 ming nafardan ortiq, jumladan, ikkinchi va undan yuqori kursda 652 ming nafar, birinchi kursda 215 ming nafardan ortiq talaba tahsil olishi kutilmoqda.
Shuningdek, oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi talabalar uchun pedagogika, psixologiya, tilshunoslik va o‘zbek tili ixtisosliklari bo‘yicha jami 15 nomdagi o‘quv adabiyotlar 2 690 nusxada Brayl yozuvida nashrdan chiqarildi.
Bugungi kunda, respublikadagi 113 ta davlat oliy ta’lim muassasalarida jami 1 283 ta bino va inshootlar mavjud bo‘lib, jumladan, 405,3 ming o‘rinli 564 ta o‘quv binolari  bo‘lib, ularning navbatlilik koeffitsiyenti o‘rtacha 1,7 ko‘rsatkichni tashkil etadi.
2024/2025 o‘quv yili boshlanishiga oliy ta’lim muassasalarining 70 dan ortiq  obyektlar mukammal va joriy ta’mirlash ishlari yakunlandi. Shu bilan birga, yangi o‘quv yili boshlangunga qadar 3 200 o‘rinli 3 ta yangi o‘quv binolari va 3 000 o‘rinli 4 ta talabalar turar joylari foydalanishga topshirildi.
2023-yilda 18 016 o‘rinli 40 ta, jumladan, oliy ta’lim muassasasi mablag‘lari hisobidan 6 641 o‘rinli 16 ta hamda davlat-xususiy sheriklik asosida 11 375 o‘rinli 24 ta talabalar turar joylari yaratildi.
Shunday qilib, bugungi kunda 112 ta oliygohda jami 338 ta talabalar turar joylari mavjud bo‘lib, ularning sig‘imi 127 792 o‘rinni tashkil etmoqda. Bu yotoqxonaga ehtiyoji bor talabalarning 54 foizini qamrash imkonini beradi.
Bugungi kunda Respublika miqyosida 46 252 o‘rinli 86 ta talabalar turar joylarini barpo etish bo‘yicha loyihalar amalga oshirilmoqda.
Ulardan 31 882 o‘rinli 59 ta davlat-xususiy sheriklik asosida, 14 370 o‘rinli 27 tasi oliygohlarning to‘liq o‘z mablag‘lari doirasida barpo etilmoqda. Ayni paytda 35 820 o‘rinli 68 ta talabalar turar joylarini qurish ishlari olib borilmoqda.
Joriy yil yakuniga qadar Davlat dasturida belgilangan talabalar turar joylari qurib foydalanishga topshiriladi”, – dedi Nazokat Abduqunduzova.