O‘zbekistonga kiruvchilar uchun yangi cheklovlar joriy etiladi
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi mamlakatga koronavirus infeksiyasining yangi “omikron” shtammi kirib kelishining oldini olish maqsadida qo‘shimcha karantin choralari joriy etilishini ma’lum qildi. Ushbu cheklovlar joriy yil 15-yanvardan amal qiladi.
1. 15-yanvardan boshlab O‘zbekiston hududiga kirib kelayotgan fuqarolar (avtomobil harakati bundan mustasno) kirishidan kamida 48 soat oldin PZR usulida o‘tkazilgan koronavirus infeksiyasi uchun salbiy test natijasini taqdim etishlari, shuningdek, O‘zbekiston hududiga kirishda koronavirus infeksiyasi mavjudligini aniqlash uchun ekspress antigen testini topshirishlari shart.
2. Shu bilan birga, Qirg‘iziston hududidan chegara avtomobil o‘tkazish punktlari orqali kirib kelayotgan fuqarolar kirishidan kamida 48 soat oldin PZR usulida o‘tkazilgan koronavirus infeksiyasi bo‘yicha faqat salbiy test natijasini ko‘rsatishlari, boshqa chegaradosh davlatlar hududidan kirib kelayotgan fuqarolar esa koronavirus infeksiyasi mavjudligiga ekspress-antigen test topshirishlari kerak.
3. Shuningdek, 15-yanvardan boshlab O‘zbekistonning Qozog‘iston bilan davlat chegarasini ikki davlat fuqarolarining kesib o‘tishi vaqtincha to‘xtatiladi, quyidagi toifadagi shaxslar bundan mustasno:
- havo yo‘llari orqali kiruvchi barcha toifadagi fuqarolar;
- vataniga qaytgan O‘zbekiston va Qozog‘iston fuqarolari (keyingi o‘rinlarda Tomonlarning fuqarolari deb yuritiladi);
- hukumatlararo kuryerlik aloqasi xodimlari;
- xalqaro yuk tashishni amalga oshiruvchi haydovchilar;
- rasmiy (hukumat) delegatsiyalari tarkibida bo‘lgan shaxslar;
- diplomatik vakolatxonalar, konsullik muassasalari va xalqaro tashkilotlar xodimlari, shuningdek ularning oila a’zolari;
- Qozog‘iston hududida joylashgan O‘zbekiston obyektlari, shuningdek, O‘zbekiston hududida joylashgan Qozog‘iston obyektlarga xizmat ko‘rsatuvchi xodimlar;
- ushbu davlatlarda investisiya loyihalari doirasida o‘z faoliyatini amalga oshirayotgan O‘zbekiston, shuningdek Qozog‘iston fuqarolari;
- O‘zbekistonda doimiy yashovchi Qozog‘iston fuqarolari, shuningdek, Qozog‘istonda doimiy yashovchi O‘zbekiston fuqarolari;
- Tomonlarning o‘qish maqsadidagi fuqarolari;
- og‘ir kasal bo‘lgan yaqin qarindoshlarini ko‘rish yoki yaqin qarindoshlarining dafn marosimlarida qatnashish maqsadida tibbiy maqsadlarda kiruvchi (ketayotgan) Tomonlarning fuqarolari;
- vafot etgan O‘zbekiston fuqarolarining jasadlariga Qozog‘iston hududida va Qozog‘iston fuqarolariga O‘zbekiston hududida hamrohlik qiluvchi Tomonlar fuqarolari.