Pokiston zarbasidan keyin Afg‘onistonda 52 kishi halok bo‘lgani tasdiqlandi
Afg‘onistonning Sharqiy Paktika provinsiyasi Barmal viloyati Pokiston havo kuchlarini bombardimon qilish oqibatlarini tekshiruvchi hukumat komissiyasi rahbari, Afg‘onistonning rasmiy vakillaridan biri Nurulla Nuri 52 kishining halok bo‘lganini va 40 nafar tinch aholining jarohatlanganini tasdiqladi.
Bir kun oldin u mudofaa vazirligining mas’ul xodimlari hamrohligida 24-dekabr kuni bombardimondan zarar ko‘rgan aholi punktlariga tashrif buyurgan va havo hujumi guvohlari bilan suhbatlashgan. Shu bilan birga turli darajadagi vayronagarchiliklarni qayd etgan.
“Bizda aholi bilan suhbatlarda ko‘rgan narsalarimizga asoslanib, hozirda bizda 51 yoki 52 shahid, 40 ga yaqin yarador va 4-5 ta uy vayron bo‘lganligi haqida ma’lumot bor”, – degan Nurulla Nuri.
U halok bo‘lganlar va yaradorlarning barchasi tinch aholi ekanligini ta’kidlagan holda, Pokiston aviazarbalari Vaziristandan (Pokiston hududidagi chegara hududi) qochqinlarga qarshi yuborilganligini aytgan.
Pokistonning ushbu hududga havo hujumlarini Afg‘oniston suverenitetini ochiqdan-ochiq buzish deb ta’riflagan Nuri. U tergov tugagandan so‘ng, Pokistonning harakatlari javobsiz qolmasligi haqida ogohlantirgan.