Prezident Navoiy viloyatidagi muammolarga to‘xtalib o‘tdi
Shavkat Mirziyoyev Navoiy shahrida Xalq deputatlari Navoiy viloyati Kengashi sessiyasida ishtirok etayotgani haqida xabar bergan edik. Davlat rahbari viloyatdagi yechimini kutayotgan ayrim masalalarga to‘xtalib o‘tdi. Bu haqda Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov ma’lum qildi.
Viloyat iqtisodiyoti faqatgina yirik korxonalarga qarab qolmasligi kerakligi ta’kidlandi. Tadbirkorlikni ko‘proq rivojlantirish, bo‘sh yotgan yer uchastkalaridan samarali foydalanish lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Navoiyda sanoatni yanada rivojlantirish uchun juda katta zaxira va imkoniyatlar bo‘lgani bilan, ular to‘liq ishga solinmayotgani qayd etilgan.
Ishsiz yoshlar va yordamga muhtoj ayollar kasbga o‘qitish, bandligini ta’minlash zarurligi ta’kidlandi.
Qishloq xo‘jaligida mavjud salohiyat to‘liq ishga solinmayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Navoiy hududida 8,5 million gektar yaylovlar bo‘lgani bilan qo‘ychilik va qorako‘lchilik viloyatning drayveriga aylangani yo‘q.
Ijtimoiy sohada ham aholini qiynayotgan masalalar yetarli. Birgina “Tashabbusli byudjet” doirasida 326 ta mahalla tomonidan 2 ming 346 ta eng dolzarb muammo ko‘tarilgan.