Qashqadaryoda 10ga yaqin shifoxona mansabdorlariga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
2020-yil va 2021-yilning 1-yarim yili davomida Qashqadaryo viloyatidagi 10 ta tibbiyot muassasalari tomonidan 75 dona jami 7 mlrd. 817,6 mln. so‘mlik tibbiy uskunalar Qarshi shahridagi mas’uliyati cheklangan jamiyatdan shartnoma asosida juda qimmat narxlarda byudjet mablag‘lari hisobiga sotib olinganligi aniqlandi.
Mazkur holat Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining Qashqadaryo viloyatida tibbiy uskunalar xarid qilinishi qonuniyligini o‘rganish jarayonida ma’lum bo‘lgan.
Agentlikning Xabardor.uz’ga bergan ma’lumiga ko‘ra, ushbu materiallar qonuniy qaror qabul qilish uchun Bosh prokuratura  huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga yuborilgan va Qashqadaryo viloyati boshqarmasi tomonidan bozor bahosini aniqlash bo‘yicha ekspertiza tayinlangan.
Qayd etilishicha, X.Sulaymonova nomidagi Respublika ekspertiza markazining Qashqadaryo viloyati bo‘limi ekspertlari tomonidan dastlabki baholash ishlari yakunlariga ko‘ra, 65 dona 43 turdagi tibbiy uskunalari tibbiyot muassasalari tomonidan 5 mlrd. 421,4 mln. so‘mga xarid qilingan bo‘lsa, ekspert xulosasiga ko‘ra, haqiqatda, 2 mlrd. 808,1 mln. so‘mlik qiymatga ega ekanligi, ya’ni 2 mlrd. 613,3 mln. so‘mga qimmat narxlarda sotib olinganligi aniqlandi.
Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti Qashqadaryo viloyati boshqarmasi tomonidan 2 mlrd. 613 mln. 334 ming 899 so‘mga qimmat narxlarda tibbiy uskunalar sotib olinganligi holati yuzasidan 2021-yil 16-dekabr kuni  ta’minotchi jamiyat va Qashqadaryodagi 9 ta tibbiyot muassasalari mansabdor shaxslariga nisbatan Jinoyat kodeksining 167-moddasi 3-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Hozirda viloyat prokuraturasi tomonidan tergov harakatlari olib borilmoqda.