Qashqadaryoda asrab olgan 13 yoshli qizini zo‘rlagan “ota”ga hukm o‘qildi
Avvalroq, Qashqadaryoda asrab olgan 13 yoshli qizini zo‘rlagan erkakka nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgani haqida xabar berilgan edi. Oliy sud matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, unga sud hukmi o‘qilgan.
Qayd etilishicha, ish jinoyat ishlari bo‘yicha Chiroqchi tuman sudining raisi A.Tashev raisligida Jinoyat-prosessual kodeksining 19-moddasi (sudda jinoyat ishlarining oshkora ko‘rilishi) talablariga muvofiq yopiq sud majlisida ko‘rib chiqilgan.
K.T. Jinoyat kodeksining 118-moddasi (nomusga tegish) 3-qismi “a” bandi va eski tahrirdagi (2023 yil 11 aprelga qadar amalda bo‘lgan) 129-moddasi (o‘n olti yoshga to‘lmagan shaxsga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlar qilish) 2-qismida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir qilganlikda aybli, deb topilib, unga Jinoyat kodeksining 59-moddasiga (bir necha jinoyat sodir etganlik uchun jazo tayinlash) asosan 12 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tash belgilangan.
Birinchi instansiya sudining hukmidan norozi taraflar qonunchilikda belgilangan tartib va muddatda Qashqadaryo viloyat sudining jinoyat ishlari bo‘yicha appelyasiya instansiyasi sudlov hay’atiga shikoyat berishi yoki protest keltirishi mumkinligi ta’kidlangan.
Shuningdek, Oliy sud matbuot xizmatining eslatishicha, Jinoyat kodeksining 73 va 74-moddalari talablariga muvofiq o‘n sakkiz yoshga to‘lmagan jabrlanuvchining nomusiga tekkanlik hamda o‘n olti yoshga to‘lmagan shaxsga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlar qilganlik uchun hukm qilingan shaxslarga nisbatan jazodan muddatidan ilgari shartli ravishda ozod qilish va jazoni yengilrog‘i bilan almashtirish qo‘llanilmaydi.