“Qishloq xo‘jaligi kooperativi to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ko‘rib chiqilmoqda
Qonunchilik palatasining yalpi majlisida “Qishloq xo‘jaligi kooperativi to‘g‘risida”gi qonun loyihasi birinchi o‘qishda qabul qilindi.
Qonun loyihasida qishloq xo‘jaligi kooperativlarini tashkil etish, kooperativ a’zoligiga qabul qilish, nazorat qilish, tashqi audit, boshqarish, qayta tashkil etish va tugatish, davlat va kooperativlar o‘rtasidagi hamda mulkiy munosabatlarni tartibga solish masalalari belgilanmoqda.
Shuningdek, belgilanayotgan normalar kichik ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash, ular faoliyatini muvofiqlashtirish, davlat tomonidan shart-sharoitlar yaratish, moliyalashtirish bo‘yicha rag‘batlantiruvchi chora-tadbirlarni qo‘llash masalalarini ko‘zda tutadi.
Loyihada keltirilgan ta’rifga ko‘ra: qishloq xo‘jaligi kooperativi – jismoniy va yuridik shaxslarning ixtiyoriy ravishda birlashib, egalik qiladigan va demokratik yo‘l bilan boshqariladigan, a’zolarining moddiy va boshqa ehtiyojlarini qondirish uchun pay usuliga asoslangan qishloq xo‘jaligida faoliyat yurituvchi mustaqil va tijorat tashkiloti hisoblanadi.