“Quyosh bolalari”ni oddiy bolalardan ajratmang!” – Daun sindromi bilan tug‘ilgan jajji Umar hikoyasi
“Quyosh bolalari”ni oddiy bolalardan ajratmang. Ular juda mehribon, sabrli va oqko‘ngil. Odamlarga hamisha tabassum bilan boqishadi: hech qachon yolg‘on gapirishmaydi, hammani birdek yaxshi ko‘rishadi. Mehr bergan insonlariga bo‘lgan minnatdorchiligini quchoqlab, quyosh misol yuzida tabassum ila namoyon etishadi. Ha, ular – “Quyosh bolalari”!
Bir so‘z bilan aytganda, ularning o‘z olamlari bor, ana shu olamda yolg‘iz qolmaslik uchun atrofdagilarning e’tiboriga nihoyatda muxtoj.
Daun sindromi ruhiy imkoniyati cheklanganlikning eng ko‘p uchraydigan shakllaridan biri. Dunyo bo‘yicha o‘rtacha har 55 boladan birida bu kasallikning u yoki bu turi kuzatiladi. Bunday tashxis qo‘yilganlar ko‘pincha o‘ziga xosligi bois jamiyatdan uzilib qoladi. Yakkalanib qolish yoki faqatgina o‘ziga o‘xshaganlarning qurshovida bo‘lish Daun sindromining yanada og‘irlashishiga olib keladi.
Shu bois ham jajji Umarning onasi uni sog‘lom bolalarga qo‘shishni va ular kabi sog‘lom bo‘lib ulg‘ayishini istaydi.