Sirdaryoda salkam 30 mlrd so‘mlik tabiiy gaz o‘g‘irlandi
Bosh prokuratura matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, yoqilg‘i-energiya resurslaridan foydalanish ustidan davlat nazoratini samarali tashkil etish va muvofiqlashtirish bo‘yicha Respublika va hududiy shtablar tomonidan avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shoxobchalarida energiya resurslarini talon-toroj qilinishini fosh etishga qaratilgan nazorat tadbirlari davom etmoqda.
Xususan, Sirdaryo tumanida joylashgan “M.G.” MChJga qarashli AGTKShda jamiyat mansabdor shaxslari “Avtopilot-Pro” rusumli gazni hisobga olish uskunasining qurilmalariga tashqi ta’sir ko‘rsatib 20,5 mlrd so‘mlik 8,2 mln kub metr tabiiy gazni o‘g‘irlagan.
Shuningdek, Sirdaryo tumanidagi “S.A.L.” MChJga qarashli AGTKShda o‘rnatilgan hisobga olish uskunasining qurilmalariga tashqi ta’sir ko‘rsatishi oqibatida 7,9 mlrd so‘mlik 3 mln kub metr tabiiy gaz talon-toroj qilingan.
Mazkur holatlar yuzasidan JKning 169-moddasi, 4-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, gumonlanuvchi shaxslar protsessual tartibda ushlangan.