SpaceX kompaniyasining sobiq xodimlari Ilon Maskni sudga berdi
2022-yilda ishdan bo‘shatilgan SpaceX xodimlari milliarder Ilon Mask ustidan Kaliforniya sudiga da’vo arizasi berdi.Bu haqda “Anadulu” xabar berdi.
AQSh kosmik texnologiyalar kompaniyasining sobiq xodimlari “mehnat sharoitlarini tanqid qilganliklari” va ish muhitini “hayvonlar boshpanasi”ga qiyoslagan rahbariyatga shikoyat xati yozgani uchun ishdan bo‘shatilganini da’vo qilmoqda.
Da’vogarlarning ta’kidlashicha, mualliflarning to‘rt nafari xatni ko‘rib chiqish uchun rahbariyatga topshirilgandan so‘ng, qolganlari ichki sud jarayoni tugagandan so‘ng darhol ishdan bo‘shatildi,
Dalil sifatida da’voga Maskning ijtimoiy tarmoqdagi postlari kiradi. Da’vogarlar buni sharmandali deb atashgan.
Ishdan bo‘shatilgan xodimlarning aytishicha, SpaceX’ning yomon ish muhiti haqidagi shikoyatlari ko‘pincha e’tiborga olinmagan. Da’vogarlar kompaniyadan "nohaq ishdan bo‘shatilgan" degan asosda moliyaviy kompensatsiya talab qilishgan.