USAID o‘zbekistonlik yoshlar bandligini ta’minlashni qo‘llab-quvvatlashga $10 mln ajratadi
O‘zbekistonda yoshlar bandligini ta’minlashni qo‘llab-quvvatlash maqsadida AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) yangi dasturini ishga tushirdi. Besh yilga mo‘ljallangan dasturning umumiy qiymati 10 million AQSh dollariga teng.
Yangi tashabbus 2022-yil yanvar oyida boshlangan bo‘lib, maktabning 8-11-sinf o‘quvchilariga O‘zbekiston iqtisodiyotida malakali ishchi yoki tadbirkor sifatida ishlash uchun zarur ko‘nikmalarga ega bo‘lish imkonini beradi. Dastur maktabda va maktabdan tashqarida o‘quvchilarni maktabni bitirganlaridan so‘ng ishga muvaffaqiyatli o‘tishni ta’minlashga qaratilgan. Xalqaro ta’lim bo‘yicha Amerika kengashlari tomonidan amalga oshirilayotgan dastur qizlar va nogironligi bo‘lgan shaxslarning ish joylaridagi rollarini yanada oshirishga, ularning salohiyatini yuksaltirishga qaratilgan. Dastur shuningdek, xususiy sektor bilan yaqindan hamkorlik qilib, Xalq ta’limi vazirligi xodimlarining dasturning har bir bosqichida ishtirok etishi va uning  barqarorligini ta’minlash uchun salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.
“USAID O‘zbekiston Hukumatini inson kapitali salohiyatini rivojlantirish yo‘lida olib borayotgan ishlarida qo‘llab-quvvatlaydi, hamda mamlakat yoshlarini mehnat bozoriga muvaffaqiyatli kirib kelishida o‘z hissasini qo‘shish imkoni yaratilganidan juda mamnun”, – dedi USAIDning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Mikaela Meredit.
Amerika kengashlari ushbu tashabbusning barcha jabhalarida USAIDning ta’lim bo‘yicha asosiy hamkori Xalq ta’limi vazirligi bilan yaqindan hamkorlik qiladi. Shuningdek, dasturning muvafaqqiyatli amalga oshirish uchun xalqaro va mahalliy tashkilotlar jamoasini loyihaga jalb qiladilar. Yoshlar mehnat resurslarini rivojlantirish va tadbirkorlik sohasida global darajadagi tajribaga ega bo‘lgan texnik hamkor sifatida – “World Learning” Xalqaro tashkiloti xizmatlaridan foydalaniladi.
Loyihaning besh yili davomida Amerika kengashlari mehnat bozorining o‘ziga xos ehtiyojlarini tushunish, natijalarni monitoring qilish va ularni baholash, ayollar va qizlar va nogironligi bor shaxslarni mehnat bozoriga jalb etilishini ta’minlash uchun mahalliy ekspertlar bilan ishlaydi. Shuningdek, maslahatchi, murabbiy sifatida jalb etiladigan va amaliyot o‘tash joylarini ta’minlaydigan kompaniyalar, xususiy sektor bilan ishlashda davlat idoralariga ko‘maklashadi.