Xalq ta’limi tizimida 27,5 mlrd so‘mlik o‘g‘irlik va kamomad aniqlandi
Xalq ta’limi vazirligi binochida bo‘lib o‘tgan Antikorrupsion haftalik doirasidagi “Ochiq eshiklar kuni”da vazirlik mutasaddilari tizimda olib borilgan moliyaviy o‘rganishlar natijasini e’lon qildi.
Qayd etilishicha, joriy yil 11 oyi davomida jami 368,6 milliard so‘mlik moliyaviy xato va kamchiliklarning oldi olinishiga erishilgan. Ammo shunga qaramasdan, yil boshidan hozirgi kunga qadar vazirlik tomonidan o‘tkazilgan nazorat tadbirlari natijasida jami 88 milliard so‘mlik moliyaviy xato-kamchiliklar, shundan 27,5 milliard so‘mlik o‘g‘irlik va kamomad aniqlangan.
Tadbir davomida tizimdagi eng ko‘p talon-tarojlik, byudjet mablag‘larini o‘zlashtirish holatlari aniqlangan hududlar haqida ma’lumot berildi.
Unga ko‘ra, Andijon viloyatining Andijon shahrida 11,5 milliard so‘m, Sirdaryo viloyatining Boyovut tumanida 11 milliard so‘m hamda ushbu viloyatning Guliston shahrida 4 milliard so‘m miqdorda byudjet mablag‘lari o‘zlashtirib yuborilgan.
Tarkibida jinoyat alomatlari bo‘lgan 159 ta 72,9 milliard so‘mlik o‘rganish materiallari huquqiy baho berish va qonuniy choralar ko‘rish maqsadida huquq-tartibot organlariga taqdim etildi.
– Xususan, hozirga qadar sohada yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklar yuzasidan 243 nafar rahbar xodimlar egallab turgan lavozimlaridan ozod etilgan, 3 ming 415 nafariga nisbatan intizomiy jazo choralari ko‘rilgan, 151 ta holat bo‘yicha to‘plangan materiallar huquq-tartibot idoralariga yuborilgan, – dedi Xalq ta’limi vazirligining Nazorat-huquqiy xizmati boshlig‘i Iskandar To‘rayev.