Xorazmda “kannabis” giyohvandlik o‘simligini yetishtirib kelayotgan shaxs aniqlandi
Xorazm viloyatining Urganch shahri bo‘yicha IIO FMB xodimlari tomonidan “Qoradori-2022” tezkor-profilaktik tadbirining ikkinchi bosqichi doirasida chora-tadbirlar olib borildi. Ushbu tadbir natijasida, taqiqlangan ekinlarni qonunga xilof ravishda ekib, yetishtirib kelayotgan shaxsning jinoiy qilmishi fosh etildi.
Qayd etilishcha, Urganch shahrida yashovchi, 1967-yilda tug‘ilgan D.H. ning yashash uyi va tomorqasi xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilgan. Buning natijasida, xonadon egasi uyining tomorqa qismida 2 tup “kannabis” o‘simligini ekib, yetishtirib kelayotganligi maʼlum bo‘ldi.
Sud-kimyoviy ekspertizasining xulosasiga ko‘ra ushbu o‘simliklar tarkibida giyohvandlik vositasi borligi tasdiqlandi.
Xabarga ko‘ra, ushbu holat yuzasidan Jinoyat kodeksining tegishli moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda, “kannabis” esa ashyoviy dalil tariqasida rasmiylashtirib olindi.