Yil boshidan buyon investitsiya loyihalari uchun 76 trillion soʻm mablagʻ yoʻnaltirilgan
Shavkat Mirziyoyev 4-noyabr kuni investitsiya loyihalarining samaradorligini oshirish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Unda qayd etilishicha, soʻnggi besh yilda xorijiy investitsiyalar hajmi 3 barobar oʻsgan. Buning evaziga yuzlab zavod va korxonalar ishga tushirilib, mahsulot va xizmatlar koʻpaygan, odamlar ishga joylashib, yangi inshootlar qurilgan.
Keltirilishicha, yil boshidan buyon 179 ta yirik va 10 mingta hududiy loyihalar ishga tushirilgan. Ularga 76 trillion soʻm investitsiya yoʻnaltirilgan.
143 mingta ish oʻrni tashkil etilgan. Yigʻilishda yangi loyihalarni oʻz vaqtida bajarish va avval ishga tushganlarini toʻliq quvvatga chiqarish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Oxirgi yillarda foydalanishga topshirilgan 442 ta loyiha past quvvatda ishlayotgani qayd etildi. Joyida oʻrganilganda, ularning 238 tasida xomashyo va bozor topish, 115 tasida kredit, 35 tasida infratuzilma bilan bogʻliq muammolar borligi aniqlangan.
Viloyat hokimlariga ushbu korxonalar muammolarini hal etish yuzasidan koʻrsatmalar berildi. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga yil yakuniga qadar 139 ta yirik va 3 mingta hududiy loyihalarni ishga tushirish vazifasi qoʻyildi.