Zelenskiy Shimoliy Yevropa rahbarlari bilan Ukrainani qo‘llab-quvvatlashni muhokama qildi
Prezident Vladimir Zelenskiy Reykyavikka Ukraina - Shimoliy Yevropa IV sammitida ishtirok etish uchun rasmiy tashrif bilan borgan.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy o‘zining Telegram kanalida Daniya, Norvegiya, Shvetsiya va Finlyandiya bosh vazirlari bilan Reykyavikda bo‘lib o‘tgan uchrashuv natijalarini sarhisob qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, asosiy mavzular Ukrainani qo‘llab-quvvatlash, mahalliy ishlab chiqarishni moliyalashtirish, shuningdek, havo mudofaasini kuchaytirish bo‘lgan.
“Reykyavikda Daniya, Norvegiya, Shvetsiya va Finlyandiya bosh vazirlari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Diqqat markazida Ukrainani qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish, xususan, mudofaa sohasidagi asosiy ehtiyojlar, Ukraina ishlab chiqarishini moliyalashtirish, Ukraina havo mudofaasini kuchaytirish bo‘ldi”, - degan prezident Zelenskiy.
Shuningdek, Ukraina rahbari “g‘alaba rejasi” bandlarini amalga oshirish va ikkinchi tinchlik sammitiga tayyorgarlik ko‘rish muhimligini ta’kidlagan.