“Париж-2024”да неча нафар хорижлик спортчи Ўзбекистон шарафини ҳимоя қилади?
15:10 / 17.07.2024
Франция пойтахти Париж шаҳрида ўтказиладиган XXXIII ёзги Олимпия ўйинларида Ўзбекистон шарафини ҳимоя қиладиган чет эллик спортчилар сони маълум қилинди.
Миллий олимпия қўмитаси маълумотига кўра, бу йилги тўрт йилликнинг энг муҳим мусобақасида 8 нафар маҳаллийлаштирилган спортчи Ўзбекистон байроғи остида “Париж-2024” баҳсларида медаллар учун кураш олиб боради.
Замонавий бешкурашда Алисе Фахрутдинова, велоспортда Олга Забелинская, академик эшкак эшишда Анна Пракатен, эркин курашда Разамбек Жамалов ва Жавраил Шапиев, юнон-рум курашида Рустам Ассакалов, сувга сакрашда Игор Мялин ва сузиш баҳсларида Иля Сибирсев.
Эслатиб ўтамиз, яна 9 кундан кейин бошланадиган ёзги Олимпия ўйинларида Ўзбекистон спорт делегациясининг 90 нафар спортчиси 19 та спорт турининг 75 та дастуридаги баҳсларда иштирок этиш ҳуқуқини қўлга киритган.