Тошкент аэропортида янги юк терминали очилди
Тошкент аэропортида йилига 120 000 тоннагача юк ташиш имкониятига эга бўлган янги юк терминали фойдаланишга топширилди. 5,2 гектар майдонни ўз ичига олган мажмуа замонавий уч қаватли маъмурият биносини, турли тоифадаги юкларни сақлаш учун кенг омборни ва автомобиллар ва юк машиналари учун мўлжалланган қулай тўхташ жойини ўз ичига олади.
Янги терминалнинг сақлаш жойлари 8500 квадрат метрни ташкил этади, шундан 500 квадрат метр маълум бир ҳарорат режимини сақлашни талаб қиладиган товарлар учун мўлжалланган музлаткич ва музлаткичлар учун ажратилган. Хусусан, ўсимликлар, тирик ҳайвонлар, қимматбаҳо юклар, озиқ-овқат ва дори-дармонларни сақлаш учун ихтисослаштирилган зоналар жиҳозланган. Ушбу хоналарнинг барчаси автоматик режимда оптимал ҳарорат режимини сақлашга имкон берадиган термал сенсорлар билан жиҳозланган.
Uzbekistan Airports Cargo маълумотларига кўра, янги терминални қуриш зарурати 1994 йилдан 2000 йилгача қурилган собиқ юк комплексининг эскирган инфратузилмаси туфайли юзага келган. Натижада аэропорт ихтиёрида умумий майдони тахминан 3 гектар бўлган 20 га яқин кичик ва ўрта омбор ва маъмурий хоналар қолди. Уларнинг ўтказиш қобилияти йилига атиги 30 000 тоннани ташкил этган бўлса, 2024 йилда қайта ишланган юк ва почта ҳажми аллақачон 80 000 тоннага етган. Бундан ташқари, юк ташиш маъмурияти ва ижарачилар учун биноларни янгилаш талаб қилинди. Шу муносабат билан инфратузилмани модернизация қилиш тўғрисида қарор қабул қилинди ва бугундан бошлаб янги терминалда ишлашга босқичма-босқич ўтиш бошланди.
Юкларни қайта ишлаш самарадорлиги ва тезлигини ошириш мақсадида терминал дунёдаги етакчи ишлаб чиқарувчиларнинг замонавий ускуналари билан жиҳозланган.