Finlyandiya qishda energiya bilan ta’minlaydigan “qum batareyasi”ni yaratdi
Finlyandiyaning Polar Night Energy kompaniyasi 1 MVt quvvatga ega va sovuq qutb qishlarida foydalanish uchun 100 MVt/soatgacha issiqlik energiyasiga ega bo‘lgan yangi sanoat “qum batareyasi” yaratilishini e’lon qildi.
Bu aqlli qurilma qum (yoki shunga o‘xshash qattiq material) bilan to‘ldirilgan katta po‘lat silos bo‘lib, u markazda ko‘milgan issiqlik almashtirgich orqali isitiladi va ortiqcha tarmoq elektr energiyasidan foydalanadi.
Energiyani minimal yo‘qotish bilan bir necha oy davomida saqlash mumkin, keyin esa kerak bo‘lganda issiqlik sifatida qayta tiklanadi. Finlyandiyada bu qurilmadan uylar, binolar va hatto suzish havzalarini isitadigan mahalliy markaziy isitish tizimida foydalanish mumkin.
Kompaniyalarning fikriga ko‘ra, bu quvvatlagich qishda bir hafta yoki yozda bir oy isitish ehtiyojlarini amalga oshira oladi.