Hindiston Yerni Apofis asteroididan himoya qilishni rejalashtirmoqda
Hindiston kosmik tadqiqotlar tashkiloti rahbari Sridxara Paniker Somanat 2029-yilda Yerga yaqinlashishi kutilayotgan Apofis asteroididan himoya qilish missiyasida ishtirok etish rejalari haqida ma’lum qildi. Ularning fikricha bun ga oldindan tayyorgarlik ko‘rish, asteroidni yaxshilab o‘rganib chiqish va xavfsizlik choralarini ko‘rib qo‘yish zarur.
2029-yilda asteroid Yerga yaqinlashganda, uning yorqinligi 3,1 m ko‘rinadigan kattalikka yetadi, shunda uni hech qanday vositalarsiz ham ko‘rish mumkin bo‘ladi. 2029-yil 13-aprelda asteroid Yer yuzasidan 31 ming km balandlikdan o‘tib, Kichik O‘rta yulduz turkumidek yorqin bo‘ladi.
Avvalroq NASA olimlari juda yaqin kelajakda Yerga uchta asteroid yaqinlashib kelishi haqida xabar bergan edi. Ulardan biri uy kattaligida, ikkita kosmik tosh esa samolyot kattaligida bo‘ladi.