Janubiy Koreya o‘zining birinchi Oy sun’iy yo‘ldoshini uchirdi
Joriy yilning 4 avgust kuni Kanaveral burnidan “Falkon 9” raketasi Janubiy Koreyaning “Korea Pathfinder Lunar Orbiter”ni (KPLO) koinotga olib kirdi. Bu Janubiy Koreyaning birinchi Oy sun’iy yo‘ldoshi bo‘lib, 16 dekabr kuni Oy atrofidagi orbitaga chiqadi, deb xabar beradi “Spaceflight Insider”.
Qiymati 200 million dollarlik KPLO’ning og‘irligi 678 kg bo‘lib uni energiya bilan ta’minlaydigan quyosh panellari bilan jihozlangan. Sun’iy yo‘ldosh bortida oltita ilmiy asbob-uskuna mavjud: uchta kamera (Lunar Terrain Imager, PolCam va ShadowCam), tarmoq uskunalari, magnitometr va gamma-nur spektrometri.
Sun’iy yo‘ldosh Koreyaning Oyga bo‘lajak missiyasi uchun qo‘nish joyini topishga yordam beradigan yuqori aniqlikdagi fotosuratlarni oladi. Ikkinchi kamera asosiy e’tiborni topografik xaritalar uchun suratga olishga qaratadi, uchinchisi – NASA’ning ShadowCam qurilmasi esa oyning doimiy soyali hududlarida suv muz konlari belgilarini qidiradi.
Qurilma uran, geliy-3, kremniy va alyuminiy kabi Oyda mavjud resurslarni o‘rganadi va magnit maydonni o‘lchaydi. Va nihoyat, uning vazifalari sayyoralararo Internetni yerdagi ob’yektlar bilan aloqa qilish uchun sinovdan o‘tkazishni o‘z ichiga oladi.
Bugungi missiya Janubiy Koreya uchun Oyni uchirish dasturidagi birinchi missiyadir. Umuman olganda, mamlakatning oy dasturi ikki bosqichga bo‘lingan. Birinchisi, KPLO’ni ishga tushirish va ishlatishni o‘z ichiga oladi. Ikkinchi bosqichda oyga qo‘nuvchi va roverning ishga tushirilishi ko‘zda tutilgan. Ular 2025 yilda “Naro” kosmik markazidan Janubiy Koreyaning KSLV-2 raketasida uchirilishi rejalashtirilgan.
NASA ishtirokida KPLO’ni ishlab chiqish 2014 yilda boshlangan. Uchirish dastlab 2018 yilga mo‘ljallangan edi, shundan so‘ng u ikki marta qoldirildi. Aytgancha, qurilmaning ikkinchi nomi – Danuri.
Qayd etilishicha, u koreyscha dal (“oy”) va nurida (“zavq”) so‘zlaridan olingan.