NASA va Ukraina kosmik agentligi hamkorlik shartnomasini imzoladi
NASA va Ukraina kosmik agentligi Vashingtonda kelgusida hamkorlik qilish toʻgʻrisida shartnoma imzoladi. Bu haqda Ukrainaning AQShdagi elchisi Oksana Markarova Facebook’dagi sahifasida ma’lum qildi.
"Bunday ilhomlantiruvchi sohada yana bir ijobiy natija – koinot. Bugun Vashingtonda NASA shtab-kvartirasida NASA va Ukraina Davlat kosmik agentligi oʻrtasida Qoʻshma bayonotni imzolash marosimi boʻlib oʻtdi", deyiladi xabarda.
Diplomatning soʻzlariga koʻra, NASA maʼmuriyati Bill Nelson va Ukraina Davlat fuqaro aviatsiyasi qoʻmitasi raisi oʻrinbosari Vladimir Mixeev Iqtisodiyot vaziri oʻrinbosari Igor Fomenko bilan birgalikda mamlakatning raketa-kosmik sanoati uchun yangi imkoniyatlar hamda Ukraina va Qo'shma Shtatlar o'rtasida tinch koinot, aloqа, navigatsiya, shuningdek, Xalqaro kosmik stansiya loyihalari va boshqa sohalarda hamkorlikni kengaytirish sari yana bir qadam tashladi.