Navoiy viloyati XTB 8 turdagi sport anjomlarini haqiqiy bahosidan 787,8 mln. so‘m qimmatga xarid qilganligi aniqlandi
Navoiy viloyatida sport anjomlarini qimmat narxlarda xarid qilish bilan bog‘liq qator holatlar aniqlandi. Bu haqda Bosh prokuratura huzuridagi Departament ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, viloyat xalq ta’limi boshqarmasi va “I.A.” MCHJ moddiy javobgar shaxslari O‘zbekiston Respublikasining “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonuni talablariga zid ravishda 30.07.2021 sanadagi shartnomaga asosan 8 turdagi sport anjomlarini haqiqiy bahosidan 787,8 mln. so‘mga qimmat narxlarda xarid qilganligi aniqlangan.
Shuningdek, Navoiy shahar bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruvda, viloyatning sobiq Turizm va sport bosh boshqarmasi moddiy javobgar shaxslari 2021-yilning dekabr oyida 22 turdagi sport anjomlari haqiqiy bahosidan 598,9 mln. so‘mga qimmat narxlarda sotib olganliklari oqibatida, davlat va jamiyat manfaatlariga juda ko‘p miqdorda zarar yetkazilganligi aniqlangan.
Bundan tashqari, o‘tgan yilning dekabr oyida 8 nafar o‘quvchining Moskva shahriga Xalqaro musobaqaga borib-kelish xarajatlarini ota-onalar tomonidan to‘lab berilgan bo‘lsa-da, soxta hujjatlar rasmiylashtirilib 80 mln. so‘m byudjet mablag‘i o‘zlashtirish yo‘li bilan talon-toroj qilinganligi aniqlangan.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 167-moddasi (o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) va 205-moddasi (hokimiyat yoki mansab vakolatini suiiste’mol qilish) bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.