Sirdaryolik 19 nafar fermerga Misrga sayohat uchun yo‘llanma berildi
Kecha “Zomin” tantanalar majmuasida O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni — “Hosil bayrami” munosabati bilan bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Unda so‘z olgan viloyat hokimi Akmaljon Maxmudaliyev soha xodimlarini kasb bayrami bilan samimiy muborakbod etdi va bu yilgi erishilgan natijalar, oldida turgan dolzarb vazifalar xususida to‘xtaldi.
Joriy yil viloyatimizda yetishtirilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlaridan jami 11 trln 218 mlrd so‘m yoki o‘tgan yilga nisbatan 1 trln 936 mlrd so‘m ko‘p foyda olindi. Mirishkor dehqon va fermerlar, suvchi va irrigatorlar, mexanizator va agronomlarning zahmatli mehnati, ilmiy yondashuvlari bilan 563 ming tonna g‘alla, 712 tonna pilla, 505 ming tonna meva-sabzavot, 331 ming tonna go‘sht va sut mahsulotlari, 136 mln dona tuxum yetishtirildi.
Ayniqsa, paxtachilikda erishilgan yutuqlar salmoqli bo‘ldi deyish mumkin. Paxtachilik klasterlari va fermerlar tomonidan 300 ming tonna yoki shartnomaviy rejaga nisbatan 111,2 foiz paxta xom ashyosi yetishtirildi. O‘tgan yilga solishtirganda o‘rtacha hosildorlik 4,2 sentnerga oshdi.
Investitsiya dasturlari doirasida qishloq xo‘jaligi sohasini rivojlantirish bo‘yicha 374 mlrd so‘mlik mablag‘lar hisobiga 188 ta loyihalar amalga oshirilib, 2 000 dan ziyod yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Albatta, bularning tag zamirida oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bilan birga, xalqimiz dasturxonini farovon qilishdek oliyjanob maqsad yotganligini bildirgan viloyat rahbari, kelgusi yilda ham ishlarni shunday qat’iyat, birdamlik bilan davom ettirishga tilak bildirdi.
Tadbirda soha rivojiga salmoqli hissa qo‘shgan davlat va jamoat tashkilotlari vakillari hamda qishloq xo‘jaligi xodimlari “O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi fidoyisi”, “O‘zbekiston Respublikasi suv xo‘jaligi a’lochisi”, “Namunali tomorqachi” ko‘krak nishoni, “Sirdaryo viloyatining 60-yilligi” esdalik nishoni, tashakkurnoma va qimmatbaho sovg‘alar bilan mukofotlandi. Shuningdek, eng ilg‘or 19 nafar fermerga Misr davlatiga sayohatga borish yo‘llanmasi taqdim etildi.