Surxondaryoda 90 000 AQSh dollari miqdoridagi kredit mablag‘ini “yeb yuborgan” shaxs qo‘lga olindi
Toshkent va Surxondaryo viloyati kredit mablag'larini o'zlashtirish ishi aniqlandi. Bu haqda Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti matbuot xizmati xabar berdi.
Qaydcha, Surxondaryo viloyati Jarqo'rg'on tuman bo'limiga asoslangan bank filialining murojaatiga asosan tergovga qadar qaror o'rnatish. Unda “OB” fermer xoʻjaligi rahbariyati XM limonchilik rivojlanishi uchun zamonaviy issiqxona tashkil etish uchun ajratilgan 90 000 AQSh dollari kredit mablagʻini oʻzi norasmiy boshqarib kelgan “ST” MCHJga oʻtkazish orqali naqdlashtirib olib, talon-toroj qilgan.
Shu kabi, Toshkent viloyati Qibray tuman bo‘limi tomonidan tergovga qadar tekshiruv o‘tkazilgan. Unda aniqlanishicha, fuqaro D.X. turli yo‘llar bilan “F.L.” MCHJ rahbari T.ning ishonchiga kirib olgan. Keyin, MCHJga o‘g‘li K.X.ni ta’sischi sifatida kiritib, korxonaning 350 mln so‘mlik ishlab chiqarish uskunalarini o‘g‘lining nomiga o‘tkazgan.
Shuningdek 3,5 mlrd so‘m kredit evaziga olingan tovarlarni ishlab chiqarish uchun ishlatmasdan naqd pulga sotib yuborib, kredit mablag‘ini o‘zlashtirishish yo‘li bilan talon toroj qilganligi aniqlangan.
Xabarga ko‘ra, mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 167-moddasi (o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) hamda 228-moddasi (hujjatlarni qalbakilashtirish) bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.