Surxondaryoda MCHJ sobiq rahbari va hisobchisi til biriktirib 614 mln so‘mni “uxlatgan”i aniqlandi
Sirdaryo viloyatida MCHJ sobiq rahbari va hisobchisi oylik ish haqini tarqatishda firibgarlikka qo‘l urib, 614mln so‘mni talon-toroj qilganliklari aniqlandi. Bu haqda Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentning matbuot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Sirdaryo viloyati boshqarmasi tomonidan tadbirkorlik sub’yektlarining huquqlarini himoya qilish yuzasidan tergovga qadar tekshiruv o‘tkazilgan. Ushbu tekshiruvda, “S.O.” MCHJ sobiq rahbari A.X. va sobiq hisobchisi I.M.lar oylik ish haqi tarqatilganligi haqidagi hujjatlarni soxtalashtirish orqali MCHJning jami 614 mln so‘m mablag‘ini o‘zlashtirish yo‘li bilan talon-toroj qilganliklari aniqlangan.
Xabarga ko‘ra, mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 167-moddasi (o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) hamda 228-moddasi (hujjatlarni qalbakilashtirish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.