Vazn tashlash jismoniy faollik darajasi va uyqu sifatiga bog‘liqmi?
02:28 / 07.03.2023
Pitsburg universiteti olimlari odamlarga vazn yo‘qotish dasturlariga rioya qilishga qanday omillar yordam berishini tahlil qildi. Ular o‘tkazgan tadqiqotning dastlabki natijalari Amerika yurak assosiasiyasi tomonidan o‘tkazilgan “EHI Lifestyle” tibbiy konferensiyasida taqdim etilgan.
Tajriba davomida olimlar 12 oylik vazn yo‘qotish dasturi uchun ro‘yxatdan o‘tgan 125 nafar katta yoshli insonlarning ish faoliyatini tahlil qilishdi. Dastur davomida tadqiqotchilar bir nechta parametrlarni kuzatdilar: tavsiya etilgan kaloriya iste’moliga rioya qilish, jismoniy faollik darajasi va uyqu sifati (kiyiladigan qurilmalar ma’lumotlari va ishtirokchilarning o‘z hisobotlari).
Uyqu sifati uning vaqti, davomiyligi va uyg‘onganidan keyin hushyorlik hissi bilan baholandi. Ma’lum bo‘lishicha, uyqu sifati, albatta, parhez va muntazam ravishda mashq qilishni xohlaydiganlar uchun juda muhimdir.
Mualliflar uyqu sifati yuqori bo‘lgan odamlar dastur guruhlari mashg‘ulotlariga qatnashish, tavsiya etilgan kaloriya chegaralarida ovqatlanish va jismoniy faoliyat bilan shug‘ullanish ehtimoli ko‘proq ekanligini aniqladilar.
Ta’kidlanishicha, yuzdan ortiq tadqiqotlar odamlarning vazni va qancha uxlashlari o‘rtasidagi bog‘liqlikni topishga bag‘ishlangan.
Ehtimol, uyqu sabab ochlik, metabolizm hatto sog‘lom oziq-ovqat va faoliyatni tanlash tendensiyasiga ta’sir qiladi. Bu hayotning bir sohasidagi yaxshilanishlarga olib kelishi mumkinligining yana bir dalilidir.
Keyingi qadam ko‘ngillilar bilan o‘tkazilgan tajribalarda uyquni yaxshilash jismoniy faollikni oshirish va vazn yo‘qotishda qanchalik samarali ekanligini o‘rganishdan iborat.