Yaqinlashayotgan 5 ta potensial xavfli asteroidlar aniqlandi
Astronomlar samoviy jismlar va kosmik hodisalarni, ayniqsa sayyoramizga ta’sir qilishi mumkin bo‘lgan hodisalarni batafsil o‘rganadilar. Bu jarayonda olimlar yangi obyektlarni topadilar va ular ko‘pincha Yerga tahdid solishi mumkin.
Shunday qilib, yangi kosmik tadqiqotda sayyoramiz tomon ketayotgan beshta potensial xavfli asteroid va kometa topildi. Bu haqda Daily Mail xabar bermoqda.
Yer tomon uchayotgan potensial xavfli asteroidlar haqida nimalar ma’lum:
1. Asteroid 2019 SZ2
Kosmik standartlarga ko‘ra, u juda kichik: uning o‘lchami 21 dan 98 metrgacha bo‘lishi mumkin. Tosh 20 900 km/soat tezlikda uchadi. Olimlarning fikricha, 25-noyabr kuni bu asteroid Yerdan 1,1 million km uzoqlikda bo‘ladi.
2. Asteroid 2013 VX4.
Potensial xavfli asteroid Apollon guruhiga kiradi, ya’ni u Yerga yaqin asteroiddir. Uning o‘lchami 44 dan 99 m gacha.Koinot toshining parvoz tezligi 23600 km/soatni tashkil etadi va 4-dekabrda u Yerga 1,9 mln km masofada yaqinlashadi.
3. 2001-yil QQ142 asteroidi
Ushbu kosmik obyekt ham Apollon sinfiga tegishli. Ushbu toifadagi jinslar ko‘pincha Yerga tushadigan meteoritlarning manbalari hisoblanadi. Olimlar 2001 QQ142 asteroidining kengligi 347 m dan 1,5 km gacha, bu esa uni potensial xavfli deb hisoblamoqda. U 23900 km/soat tezlikda uchadi va 2023-yil 6-dekabrda Yerga 5,5 million km masofada yaqinlashadi.
4. Asteroid 2008 EV5
Bu asteroid Aten sinfiga kiradi, uning orbitalari Yer orbitasini ichkaridan kesib o‘tadi. Uning kengligi taxminan 400 metrni tashkil qiladi. U 19200 km/soat tezlikda uchadi va Rojdestvodan besh kun oldin, 20-dekabr kuni Yerga 6,3 million km masofada yaqinlashadi.
5. Asteroid 2020 Yo3
Bu samoviy jism olimlar tomonidan 2020-yil 23-dekabrda kashf etilgan va Apollon guruhiga kiradi. Asteroidning aniq o‘lchami noma’lum, biroq hisob-kitoblarga ko‘ra, uning balandligi 31 dan 70 m gacha.Bu yil 2020 Yo3 asteroidi 23-dekabr kuni Yerdan taxminan 1,3 million km masofada 59 800 km/ tezlikda uchib o‘tadi. h.